تبلیغات
هیئت قمربنی هاشم
هیئت قمربنی هاشم
محفل جوانان حسینی 

 

قالب وبلاگ
نویسندگان
نظر سنجی
ثبت لعن بر قاتلین حضرت زهراء (علیها السلام و الصلاة)-لعنة الله و لعنة رسول الله و لعنة وصیّه و ابناء وصیّه علی الثانی و الاول و الثالث و الرابع
لینک های مفید

از «امام باقر علیه السّلام» روایت شده كه فرمود: وقتى امیر المؤمنین علیه السّلام تصمیم به تعقیب خوارج گرفت، مردم را به سوى نهروان ترغیب نمود، و دستور داد در میدان شهر جمع شوند «شبث بن ربعى» و «اشعث كندى» و «جریر بن عبد اللَّه بجلى» و «عمرو بن حریث» از شركت در آن سرباز زدند و از امام على علیه السّلام به ظاهر اجازه خواستند، كارهاى شخصى خود را انجام دهند و بعد به او ملحق گردند؟ امام علیه السّلام در پاسخ به آنها فرمود: قصد كار زشتى دارید، سوگند به خدا از روى نیاز از جنگ تخلف نمى‏كنید، بلكه مى‏خواهید به سفرى تفریحى بروید و فرمان بدهید و خود بنشینید و تماشا كنید و از راه كناره بگیرید، آنگاه سفره را در مقابل رویتان پهن كرده و از طعامتان بخورید؟! پس از آن سوسمارى از آنجا عبور مى‏كند، شما هم به نوجوانان خود، دستور مى‏دهید آن را آشكار كنند و نزد شما بیاورند، در آن هنگام است كه شبانه از زیر بار بیعت من خالى مى‏كنید و (در حقیقت) با آن حیوان بیعت مى‏كنید و او را پیشواى خود قرار مى‏دهید؟!

______________________________
(1) از روایت معلوم مى‏شود كه این افراد امام علیه السّلام را در آن سفر و در مجلس خود مورد تمسخر قرار داده‏اند (م).


بدانید كه من از برادرم رسول خدا صلّى اللَّه علیه و آله و سلّم شنیدم كه مى‏فرمود: در روز قیامت، منادى ندا سر مى‏دهد و مى‏گوید: اى مردم هر كسى با پیشوایى كه براى خود در دنیا گرفته، خلوت كند! چه كسى در آن روز صورتش از شما زشت‏تر است؟ زیرا شما با برادر پیامبر خدا صلّى اللَّه علیه و آله و سلّم و پسر عمّ و دامادش، نیرنگ به كار مى‏برید، و پیمانش را مى‏شكنید، پیمانى كه خدا و پیامبرش صلّى اللَّه علیه و آله و سلّم بر گردنتان نهاده، لذا در روز رستاخیز در حالى كه سوسمار پیشواى شماست، محشور مى‏شوید كه مصداق كلام خداست:

یَوْمَ نَدْعُوا كُلَّ أُناسٍ بِإِمامِهِمْ‏؟: روزى كه هر كسى را با پیشوایش فرا مى‏خوانیم.

عرض كردند: یا امیر المؤمنین علیه السّلام ما قصدى جز انجام كارهاى ضرورى نداریم و سپس به شما مى‏پیوندیم؟

آنگاه امام علیه السّلام از آنها جدا شد، و مى‏فرمود: مرگ بر شما، سوگند به خدا، همان چیزى كه گفتم واقع مى‏شود و جز سخن حق نگفتم.

امام علیه السّلام به راه خویش ادامه داد، تا به مدائن رسید، و بعد به «خورنق» رفت.

آن گروه نیز به راه خود رفتند و در همان موضع به خوردن غذا و شراب مشغول شدند، چنان كه امام علیه السّلام پیش‏بینى كرده بود، سوسمارى از آنجا مى‏گذشت و غلامان‏شان آن را گرفتند، و نزدشان آوردند، و بیعت با امام علیه السّلام را لغو كردند، و آن حیوان را پیشواى خود خواندند و گفتند: بیعت با تو و على علیه السّلام براى ما تفاوتى ندارد، بلكه تو نزد ما، از او محبوب‏ترى و با آن حیوان بیعت كردند.

لذا پیش‏بینى امام علیه السّلام محقق گشت و آن گروه مصداق آیه‏

______________________________
(1) سوره اسراء/ 71.


بِئْسَ لِلظَّالِمِینَ بَدَلًا: ستمكاران چه بد بدلى گرفتند.

پس از چندى به امام علیه السّلام ملحق شدند، و حضرت به آنها فرمود: اى دشمنان خدا و پیامبر صلّى اللَّه علیه و آله و سلّم و امیر المؤمنین علیه السّلام كارى كه پیش‏بینى كردم، انجام دادید؟

عرض كردند: نه یا على علیه السّلام.

فرمود: خدا شما را با پیشوایتان محشور مى‏كند؟ گفتند: در آن صورت رستگارشده‏ایم، و خوشحالیم كه با شما محشور مى‏شویم؟ امام علیه السّلام فرمود:

گویا مى‏بینم كه آن حیوان در پیشاپیش شماست و به سوى آتش مى‏روید؟ در پاسخ سوگند خوردند كه، ما كارى نكرده‏ایم؟

وقتى دیدند امام علیه السّلام سخن آنها را ردّ مى‏كند، از در پشیمانى ظاهرى داخل شده و از حضرت خواستند كه بر ایشان طلب مغفرت كند، امام علیه السّلام نپذیرفت فرمود: شما به راهى كج رفته‏اید و با پیامبر خدا صلّى اللَّه علیه و آله و سلّم دروغ گفته‏اید، در حالى كه پیامبر صلّى اللَّه علیه و آله و سلّم داستان شما را از جبرئیل، و او از خدا، برایم روشن كرد، و بعد فرمود: اگر در آن روزگار، پیامبر صلّى اللَّه علیه و آله و سلّم با منافقین روبرو بود، امروز شما هم گروهى از منافقین هستید، و بدانید كه حبیبم رسول خدا صلّى اللَّه علیه و آله و سلّم فرمود: كه شما اى شبث و عمرو، و محمد فرزند تو، فرزندم امام حسین علیه السّلام را مى‏كشید، و واى بر كسى كه، پیامبر صلّى اللَّه علیه و آله و سلّم و فاطمه دخت او، دشمنش باشد.

(مدتها گذشت و تحولاتى در جهان اسلام صورت گرفت و) چنانچه در تاریخ آمده، در هنگامى كه امام حسین علیه السّلام به كربلا رسید، همین افراد براى جنگ با او، از كوفه روانه نینوا شدند و در قتل امام علیه السّلام شركت‏
داشتند و این حدیث یكى از دلایل امامت امیر المؤمنین علیه السّلام است كه پیش از وقوع، از آن خبر داده است.
______________________________
(1) سوره كهف/ 50، ستمكاران چه بد بدلى گرفتند.


إرشاد القلوب / ج‏2، ص: 131
طبقه بندی: مطالب ناب مذهبی،
[ سه شنبه 26 دی 1391 ] [ 04:27 ب.ظ ] [ غلام حیدر ]
.: Weblog Themes By Salehon.ir :.
درباره وبلاگ


*السلام علیک یا قمرالعشیره*
هیئت قمربنی هاشم(محفل نوجوانان حسینی)
در سال 1387 با لطف
اهل بیت علیهم السلام تاسیس گردید.
جلسات هفتگی هر هفته پنجشنبه شبها
در آدرس ذکر شده برگزار میشود.
.ومن الله توفیق.

طراح قالب
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب